Ehliyet gerektirmeyen benzinli motorlar hangileri

Karayolları Trafik yönetmeliğine göre Moped’in tanımı (m sınıfı motorlar)

Motorlu bisiklet (Moped): Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetre küpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

şeklinde yapılmaktadır. İlgili kaynak ile ilgili tüm mevzuatı merak edenler 50cc motor ehliyet trafik kanunu buradan ulaşabilirler.

50cc motor yükseltme scooter performans arttırıcılar

Geçen gün araba ile yolculuk yaptığım bir sırada, baktım yanımda pırpır bir scooter motor baya kafa kafaya yanımdan ilerliyor. Kadrana baktım 80 km.hızla gitmekteyim. Işıklarda durduk

-motor kaçlık kardeşim dedim

25 lik dedi.

-Sen yükseltmişsin o zaman dedim

Evet dedi. Yeşil ışık yandı devam ettik.

Benim kafamda kalan soru işaretleri

25 cc scooter mı var ?

25 lik motor nasıl 80 km. hızla gidebiliyor ?

Bu aralar bunları araştırıyorum, ilk izlenimlerim aliexpress.com dan bir kafa (beyin) sipariş edilip, scooterlardaki hız limitini arttıralabildiği yönünde oldu.

 Şimdi bu nokta biraz enteresan. Yasada görünen 49cc ibaresi B sınıfı ehliyet ile motosiklet kullanımına müsaade ediyor. O zaman yapılan performans hız arttırıcılar yasal değil mi diye merak ediyor insan. Ancak bu işlemi yapanların ehliyet sınıfını bilmediğimiz için kanuna uygun olup olmadığını da sorgulamanın pek bir mantığı olmayacak.

Sukutur performans arttırıcılar ile ilgili değişik kitler ve parçalar mevcut. Bu konu ile yeterli araştırma yaptıktan sonra detaylı paylaşım yapmayı düşünüyorum. Bilgisi olanlar yorum bölümüne faydalı notlar bırakırlarsa sevinirim.


Sitemizde yer alan tüm scooter modelleri b sınıfı ehliyet ile kullanabilen, zorunlu trafik sigortasından ve motorlu taşıtlar vergisinden muaf motosikletler zaten arkadaşlar. Şu şekilde bir kolaylık olsun sizler için bir liste yapalım.

 Ehliyet Gerektirmeyen Benzinli Motorlar 

 Ehliyetsiz Kullanılabilen Motorlar 

 50cc motorlar 

*Model incelemeleri tamamlandığında liste güncellenecektir. Ki güncellemelerimiz devam ediyor.

Ehliyet gerektirmeyen benzinli motorlar
Ehliyet gerektirmeyen benzinli motorsilkletler

Ehliyet gerektirmeyen benzinli motorlar yazımızdan sonra, 50cc motor ehliyet gerekir mi ? b sınıfı ehliyetle hangi motorlar kullanılır? b sınıfı ehliyet motosiklet kullanabilir mi? gönderilerimize göz atarak kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz arkadaşlar. Araştırmalarımız ve paylaşımlarımız devam edecek…

Editörün Puanı
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 22 Scooter Ortalama: 2.8]

You May Also Like

1 Comment

  1. Faydalı makale olmuş araba ehliyetiyle motor kullanılır mı merak ediyordum netleştirmiş olduk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir