Scooter almak istiyorum ne alayım ?

Öncelikle herkese merhabalar arkadaşlar. Bu blogun amacını açıklayarak giriş yapalım. Bir scooter satın alma ihtiyacımdan doğan çeşitli araştırmalarım sonucunda bir çok insanın kafasında benimle aynı “Scooter almak istiyorum ne alayım ?” sorusunun olduğunu fark ettim.

50cc motor scooter namı diğer (sukutur) modelleri, biraz marka araştırması, kıyaslama yapayım derken bir baktım, 50 cc motor dünyasında farklı görüşler, enteresan yorumlarla karşılaştım. Bunlar ; çin malı scooter alınır mı | scooter alırken dikkat edilmesi gerekenler

50 cc motosiklet için ehliyet gerekir mi ?

Bu soruyla ilgili  ulaştığım cevap, B sınıfı ehliyet sahibi olanların 50 cc motorları kullanabildiği. Karşılaştığım verileri teyit etmek için karşılaştığım bir Trafik Polisine de direkt birebir ağızdan aynı soruyu sordum ve yine aynı sonuca ulaştım.

Detaylı bilgileri bir vatandaşımız güzel şekilde açıklamış, buyurun izleyin.

Yine sitemizde yayınlanan b sınıfı ehliyet motosiklet kullanabilir mi yazısına da göz atabilirsiniz.

50 cc motor için trafik sigortası zorunlu mu ?

Değil arkadaşlar. Yaptırmak isterseniz yaparlar hangi sigorta şirketi neden yapmam desin. Önce motoruna sigorta yaptırmış ve gereksiz olduğunu öğrenince gidip iptal ettirmiş bir vatandaşımızın yaşadıklarını kendi ağzından buyurun izleyin.

Alacağım scooter için mtv (motorlu taşıtlar vergisi) öder miyim ?

gibi ana başlıklardı. Bunların detaylı açıklamalarını, ulaştığım yasal ve güncel bilgileri siz scooter almak isteyen veya bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenlerle paylaşacağım.

Gelelim benim en çok üstünde duracağım fiyat performans ve uygun yakıt tüketimi gibi konulara.

Karşılaştığım en büyük sorun ve soru işaretleri

Çin malı motor alınır mı ?

Çok fazla seçenek var arkadaşlar bu konuyla ilgili, gerçekten işe yarayan aldığı scooter dan beklediğinden fazlasını bulan kullanıcılar da var, Çin den motor alınmaz diye onlarca şikayette bulunan da.

Kendi açımdan gördüğüm sıkı bir araştırma yapmadan, denemeden, farklı kaynaklarla elde ettiğiniz bilgileri pekiştirmeden Çin Malı motor almamanız. Ben alınmaz diyemeyeceğim, çünkü bu sitede de göreceğiniz üzere inceleyeceğimiz 50 cc motosikletlerin büyük bir çoğunluğu Çin üretimi motorlar olacak. -Bunun sebebi pazar anlaşmaları vs. olabilir diye düşünüyorum.

Çin Malı ürünler ile ilgili kafamızdaki klasik Çin malı kötüdür algısından kurtulmalıyız. Çin üretimi motorlarda da her üründe olduğu gibi, iyisi de var kötüsü de. Ucuzu da var, pahalısı da. Scooter dan bahsediyorum, araştırın arkadaşlar ! Youtube da neredeyse her markanın incelemesi var, izleyin, dinleyin, öğrendiklerinizi teyit etmek için sorun, soruşturun.

Hangi scooter alınmalı ?

 Öncelikle ihtiyacı belirleyelim arkadaşlar, ben kendi açımdan bakıyorum ve ona göre bir araştırma yapıyorum. Farklı ihtiyaçlara göre de scooter önerileri ve incelemeri yapıp, yapılan incelemeleri kıyaslayacağız.

Benim ihtiyacım olan B sınıfı ehliyetle kullanabileceğim, işe gidip gelebileceğim ( iş yerim ile evim arası ortalama 50 km. ki bu da günde 100 km yapacağım anlamına geliyor) , benzin tüketimi fazla can yakmayan, bana fazla masraf çıkarmayacak günlük kullanıma uygun, parça kalitesi yüksek (canımızı emanet ediyoruz sonuç olarak bindiğimiz araçlara) bir scooter ’50 cc benzinli bir motor’.

 Forumları araştırırken karşılaştığım, scooter ile uzun yol mümkün değil gibi yorumlar var, ben buna inanmıyorum, 50cc motorların öncelikli kullanım alanı tabi ki kısa mesafeler, yazlık vb. yerlerdir, bunda hemfikiriz. Ancak Trafikte kullanacağınız her taşıt için gerekli dikkati ve kurallara uyma zorunluluğumuzu ilke edinirsek, hemen hemen her motorlu taşıtta karşılaşacağımız kaza riski eşittir.

Bunu şu şekilde örnekleyebilirim, ben ortalama 14 senelik bir araba kullanıcısıyım (Şoförlüğü meslek olarak yapmışlığım da var). Beni en çok rahatsız eden durumlar:

  • Günün tamamını direksiyon başında geçirmenin rahatlığı ile trafikte kurnazca ve saygısızca davranan taksiciler (Hepsi demiyorum, dikkat ediniz.)
  • Bazen uzun araç kullanmanın verdiği zorunluluklara, bazen de Belediyenin verdiği yetkiye dayanarak 🙂 aracımı sıkıştıran otobüs şoförleri. (Hepsi diyemem, kimseye haksızlık yapmak istemem.)
  • Ara sokaklardan dikkatsizce fırt-fırt fırlayan motorcuların hepsi.

Bir çoğumuz aynı dertlerden muzdarip oluyoruz, ancak aynı soruyu toplu taşıma araçları kullanan şoföre sorduğumuzda o da yol hakkı beklemeden ara giren (araya sıkışan) araba şoförlerinden şikayetçi olacaktır.

Motorcu arkadaşların genel sıkıntısı, arabaların kendilerine dikkat etmediği, araba sürücülerinin şikayetleri genelde motorcuların dikkatsizliği üzerinedir.

Aynı durumu taksicilere sorduğumuzda günde 20-30 belki daha fazla trafik kuralı ihlali yapan (ihlal yaptığından haberi dahi olmayan) sürücüyle karşılaştığı için o da kendi doğrularını oluşturduğunu savunacaktır. (Bu söylediklerimin hepsi tecrübeyle sabittir arkadaşlar)


 Sonuç olarak hem uzun yola uygun hem de kısa mesafede günlük kullanacağım bir scooter bulmak için çıktığım yola geri dönelim.

scooter alırken dikkat edilmesi gerekenler

SCOOTER ALMAK İSTİYORUM NE ALAYIM ?

Şimdi gelelim bu saydığım özelliklere sahip bir motosiklet aradığımda hangi sonuçlarla karşılaştığıma, hangi konularda kararsız kaldığıma ve nerelerde doğru yapıp nerelerde hata yapıp tecrübe edineceğime…

Henüz bir karar vermiş, ve scooter satın almış değilim. Yaşadığım ve yaşayacağım tecrübelerimi paylaşmak için bu blogu açtım. Sonuç olarak ben kendim gibi bu işlerde tecrübesiz insanlara fayda sağlayacağını düşünüyorum. Umarım sizlerin de Scooter almak istiyorum ne alayım ? sorusuna cevap bulmanıza ve kendi seçiminizi yapmanıza yardımcı olabilirim.

→ Yine  50ccmotor  sitemizde yayınlanan ikinci el scooter alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okuyarak devam edebilirsiniz.