Vespa Primavera 50cc scooter incelemesi

vespa primavera 50cc motor incelemesiGeldik bu scooter işinin Vakkosuna…

Bir acayip marka ben bayılıyorum bu Vespa‘ya. Vespa primavera 50 de bir o kadar şahane bir modeli bence. Otomobil ehliyetiyle kullanılan motorlar’dan olduğu için biz bu modelini inceleyeceğiz arkadaşlar. Ancak diğer Vespa modelleri, vintage ve modern tasarımları da gerçekten takdiri hak ediyor.

Bakın şimdi neler çıkacak karşımıza ⇒

Müzelik Vespalar

Modifiye Videoları

Vespa primavera 50cc fiyat listesi “ki bu en çok seveceğiniz bölüm €” 🙂

♦ Vespa primavera yorumları – inceleme videoları – top speed son sürat merak edenler – yokuş çıkma performansları – kişi taşıma kapasitesi – tarihçesi ve günümüzdeki modern yeri – alınır mı ? alınmaz mı ? – artıları ve eksileri

Başlamadan önce gerçekten tesadüf eseri tanıştığım bir site var vespasafari diye, Vespalarla safari turları yapıyorlar, etkinlikler düzenleyip günlükler tutuyorlar fotoğraflar videolar paylaşıyorlar bu çılgın insanlar. Yabancı kaynaklı bir site ilgilenen göz atmak isteyen olabilir dedim, paylaşarak devam edelim.

Şimdi neden başlıktaki tabiri kullanarak başladık önce onu açıklayalım; Vespa 23 Nisan 1946 yılında İtalya’da kurulan (Çin malı olmayan scooter markalarına bir yenisini daha ekleyebiliriz) ve scooter üretmek amaçlı başlayan bir proje. Temeli de 2. Dünya Savaşına dayanıyor arkadaşlar buyurun merak eden okusun. Yani adamlar scooter ‘sukutur’ üretmek için çıkmışlar yola. Sonra ne olmuş ? 20. yüzyılın en iyi motosikletlerinden biri olarak 21. yüzyılda da kalitesini korumuş.

Kalitesine, tarihine ve tasarımına büyük hayranlık duyduğumun altını çizerek Vespa Primavera 50cc scooter incelememizde nelerle karşılaştık, bunlara bir göz atmaya başlayalım.

Vespa Primavera 50

vespa fotoğrafları


Teknik Özellikleri

Çok iddialı bir firma vespa, günümüzün en iyi teknolojisini kullandıkları bir gerçek. Genelde scooter’larda görmeye alışkın olduğumuz hava soğutmalı sisteme sahip.

Vespa Primavera 50 Yakıt Tüketimi

Azami hızı saatte 45 kilometre olarak yayınlanmış. B sınıfı, M sınıfı, A1, A2 ve A sınıfı ehliyetlerle kullanılabiliyor. 7 litrelik bir yakıt deposu kapasitesi bulunuyor. Bakınız dikkatli okuyalım burası önemli,

vespa primavera teknik özellikleri

 Yani gerçekten benzerlerine göre ileri teknoloji ile vespa scooterlar minimum yakıt tüketimi ile maximum performans hedefliyor. Zaten benzersiz bir fiyatı var. Hazır konusu açılmışken

Vespa Primavera 50 Fiyatı

2018 yılı satış fiyatı 18.000 TL arkadaşlar. Yani ortalama 6 adet Kanuni Pony 50 scooter alabileceğiniz fiyat. Acımasızca eleştirmiyorum bu gerçekten böyle. Ürünün Türkiye’deki yorumlarını okursanız genellikle ‘Primevera kullanıyorum çok memnum, artısı budur, eksisi budur’ şeklinde şeylerle değil de ‘yok artık Lebron James’ tarzı nidalarla karşılaşıyorsunuz.

 Şimdi bu modelin neden bu kadar uçuk fiyatı var diye düşünmeyelim, adamların tüm motosikletleri pahalı. Kaliteli iş yaptıklarını iddia ediyorlar ve ürün fiyat yelpazeleri bu şekilde. Bir şey diyemeyiz. Ben alır mıyım ? 6 adet kanuni Pony’i tercih ederdim 🙂 Şaka bir yana bütçem olsa alırdım. Fakat bütçem var mı ? -Yok

Ancak görüntüsü bile yetiyor…

vespa primavera 50

Tabi bu rengini almazdım sanırım. Resmi internet sitesinde yayınlanan Kırmızı Mavi Siyah Beyaz ve Kahverengi seçenekleriyle satışa sunuluyor.

Türkçe bir inceleme videosuna denk gelemedim arkadaşlar, yabancı kaynakları incelediğim kadarıyla tek kişi ile yokuş çıkma performansından kötü yorumlarla karşılaşmadım. Açıkçası 18 bin verdikten sonra insanın şunu yapası gelebilir, buna hak verebilirim ancak

scooter taşıma kapasitesi

durum maalesef bu kadar da mükemmelliğin ötesinde bir performans vaat etmiyor.

Ancak iş şu vintage vespa tasarımlarına gelince de söylenebilecek hiç bir şey kalmıyor…

vintage vespa modelleri vintage vespalar

vintage vespa


Eskilere gitmişken 1946 dan  2018 e Vespanın evrimi adlı bir video ile karşılaştım youtube da. Buradan izleyebilirsiniz.

  • Bakınız burada ise bir amcam vintage bir vespanın lastikleri nasıl değiştirilir, hiç konuşmadan gayet  net çizgilerle göstermiş. Yedek parça, tamirat tadilat meraklılarının ilgisini çekebilir diye düşündüm.
  • Bir de vintage vespa modifiye, ‘restorasyon daha doğru olur’ videosu ile denk geldim bunu da paylaşmak istiyorum. Eski halini ve son halini görünce çok şaşıracaksınız.
Sitemizde yer alan tüm video linkleri orjinal youtube bağlantısıdır arkadaşlar,
 garip yerlere yönlenmezsiniz, içiniz rahat olsun.

Otomobil ehliyeti ile kullanılan motorları incelediğimiz sitemizde Vespa Primavera 50 modelini tanıtmaya, yorumlamaya çalıştık.

Bir diğer incelemede görüşmek üzere arkadaşlar. Vespa’nın sloganı da çok enteresan: ” Do you VESPA”

otomobil ehliyeti ile kullanılan vespa

Vespa tutkunları ve meraklıları için yabancı kaynaklı güzel de bir forum önerisi yapalım. ModernVespa


Bu yazıyı incelediğimiz tarihte Türkçe vespa primavera 50 cc motor incelemesi ile karşılaşmamıştım arkadaşlar. İnternette gezinirken denk geldiğim inceleme videosunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Görsel Kaynak: www.vespa.com.tr

Editörün Puanı
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 10 Scooter Ortalama: 2.1]

You May Also Like

3 Comments

  1. Neredeyse tüm motor modellerini kullanmış biri olarak bence scooter olarak pahalı olsada şu çok tutulan çin malı motorlar ile arasında ciddi kalite farkı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir